Kõik toidud sisaldavad toitaineid: valke, rasvu, süsivesikud, vitamiine ja mineraalaineid. Kuigi mesi koosneb suures osas suhkrutest, on tervise seisukohast oluline vahe, kas tarbida suhkrut või mett.

Lauasuhkur ehk valge suhkur ehk rafineeritud sahharoos on keemiliselt töödeldud disahhariid, mis koosneb kahest omavahel ühendatud molekulist: glükoosist ja fruktoosist. Töötlemise käigus on valgest suhkrust eemaldatud kõik mineraalid, vitamiinid, kiudained jt organismile vajalikud ained. Kuna valge suhkur on “toitainevaba”, peab keha suhkru metaboliseerimiseks, liitsuhkru (sahharoosi) lihtsuhkruteks (glükoosiks ja fruktoosiks) lagundamiseks ja neist energia kättesaamiseks nö laenama puuduvad vitamiinid, mineraalid ja ensüümid oma kudedest. Sellise oma kasulike varude kulutamise tulevärgi vastutasuks saab keha valgest suhkrust vaid kaloreid, st energiat, kuid mitte muid organismile vajalikke aineid.

Mesi koosneb samuti keskmiselt 75% ulatuses suhkrutest. Mesilased on aga liitsuhkru juba ära lagundanud, lisades vajalikud ensüümid, mistõttu ei ole mee koostises sahharoos, vaid suures enamuses lihtsuhkrud fruktoos ja glükoos. Lihtsuhkrud imenduvad organismi ilma seedimiseta. Nii on mesi organismile kergesti kättesaadav energiaallikas. Peale süsivesikute on aga mees palju muud meile eluks ja heaoluks vajalikku: mineraalaineid, mikroelemente, aminohappeid, ensüüme, bioaktiivsed aineid, valke, vitamiine. Eriti väärtuslikuks teevad mee seedimiseks vajalikud ensüümid ja looduslikud antibiootikumid.

Kõige enam ongi uuritud mee antibakteriaalset toimet. Sageli kasutatakse mett külmetuse ja kurguvalu puhul, samuti haavahoolduses. Mee antibakteriaalse toime tagavad suur looduslike suhkrute sisaldus, happelisus (ph 3,5–5) ja valk defene-1, mis on osa mesilaste oma immuunsüsteemist ja mida mesilased lisavad meele.

Järeldus. Seega jääb valge suhkru ja mee omavahelises duellis peale mesi.

Pea piiri! Ei suhkrut ega mett ei tohi korraga liiga palju süüa. Soovitatav annus mett on täiskasvanutele 2-4 teelusikatäit päevas. Mett ei ole soovitatav anda alla 1 aastastele lastele – mees võib leiduda Clostridium botulinum baktereid, mida beebi seedesüsteem ei suuda lagundada, ja see võib põhjustada botulismi.

Foto: Shutterstock